Lëkura e plasur në duar – shikoni për shkaqet dhe eliminoni problemin

October 15, 2019

Trupi i njeriut është i ekspozuar ndaj faktorëve të ndryshëm negativë. Shumë janë të interesuar në pyetjen se pse lëkura në duar thahet dhe çahet. Arsyeja kryesore për këtë është ndërveprimi i epidermës me ndotjen dhe rrezet ultravjollcë.

Pse plas lëkura në duart tuaja?

Ky problem shpesh përkeqësohet tek njerëzit me ardhjen e të ftohtit dhe fillimin e verës. Kur lëkura në duar të thahet dhe plasaritet, arsyet mund të jenë të ndryshme dhe varen nga:

 1. Ndikimi i jashtëm – shkaktuar nga lagështia e ulët në dhomë, riparimet ose ndryshimet klimatike. Më shumë në gjendjen e lëkurës ndikon në acarim nga kimikatet shtëpiake, duke larë duart në ujë jo të pastër dhe mungesa e kujdesit të duhur.
 2. Karakteristikat e brendshme të trupit – provokuar nga shëndeti i dobët. Mund të shkaktohet, infeksione,ekzeme, alergji, anemi, diabet, çrregullime hormonale, ose sëmundje fungale. Lëkura e plasur në duart me mungesë të vitaminave dhe mineraleve esenciale

Si të trajtoni të carat në duar ?

Shumë njerëz janë të interesuar në pyetjen se çfarë duhet të bëni kur lëkura çahet në gishta. Nëse shkaku është një faktor i jashtëm, atëherë gjëja e parë që duhet të bëni është të eliminoni irritimin dhe kujdesin me zell për vendin e dëmtuar. Çdo kimikate shtëpiake kanë një efekt negativ në epidermë, prandaj, larja e enëve, pastrimi, mbjellja e luleve është e nevojshme vetëm në dorashka gome.

Nëse lëkura çahet në duar dhe pëllëmbë, në majë të gishtave ose mes tyre, atëherë ka shumë të ngjarë që kjo të shkaktohet nga sëmundjet e brendshme të trupit. Në raste të tilla, duhet të kontaktoni një specialist për të përcaktuar shkakun e problemit dhe të përshkruani trajtimin e nevojshëm. Terapia në shtëpi mund të dëmtojë shumë ose të jetë thjesht e padobishme.

Krem për plasaritjen e duarve

Nëse shpesh keni lëkurë të thatë ose të çarat në duart sapo filloi, mund të përdorni kremra dore. Ata janë ushqyes, hidratues, mbrojtës, me cilësi të lehtë dhe me vaj. Në varësi të situatës, duhet të zgjidhni një produkt të kujdesit që duhet përdorur pas çdo kontakti me kimikate shtëpiake dhe ujë, para rrugës dhe në shtrat.

Aktualisht, farmacitë dhe dyqanet ofrojnë një gamë të madhe të kremrave të dorës. Kur zgjidhni një produkt për të trajtuar të çara dhe lëkurë të thatë, zgjidhni emolliente. Përbërja e tyre mund të përfshijë:

 • glicerol;
 • sorbitol;
 • vaj jojoba;
 • acid laktik;
 • dalë;
 • propilen glikol.

Këto përbërës ruajnë lagështinë në epidermë dhe kapin indin nënlëkuror, duhet t’i kushtoni vëmendje këtyre mjeteve:

 • Trajton me kadife, Krem ushqyes;
 • Mjeku i familjes, Mumiye Altai;
 • Nivea, Moisturizer Intensiv;
 • Himani, Borough Plus.

Krem i parëndësishëm

Nëse keni një problem më serioz: lëkura në duart e çara derisa gjaku nuk shërohet për një kohë të gjatë, atëherë duhet të përdorni një vaj të veçantë me një strukturë të trashë mbrojtëse. Është e mirë për të blerë këtë produkt në një farmaci, ajo mund të përfshijë bletë dhe vajra të ndryshme. Këto përbërës kanë veti anti-inflamatore, antiseptike dhe rigjeneruese.

Aplikoni vaj në zonën e prekur me një shtresë të trashë para gjumit dhe mbani dorashka pambuku në krye. Është e nevojshme të kryhet kjo procedurë derisa plaga të shërohet plotësisht. Ointments më të popullarizuara, kur lëkura në duar tharen dhe plasaritet, konsiderohen:

Lyeni duart me vaj për tharje dhe plasaritje

Nëse lëkura juaj në duar thahet, atëherë mund ta hidratoni me vajra të ndryshme bimore natyrore. Më e dobishme prej tyre janë: dru sandali, flaxseed, argan, rodhe, pluhur dhe ullinj. Ato përdoren në formë të pastër dhe me shtimin e përbërësve të ndryshëm (calendula, pasardhës, kamomil, tinkturë rosehip ose kërpudhat e çajit, etj) dhe aplikohen në orët 12.

Ato përdoren për të lehtësuar inflamacionin, për të pastruar, zbutur dhe trajtuar shkurtimet, carjet, plasat dhe plagët. Më shumë vajra kanë një efekt antiseptik, rigjenerues dhe hipoallergenik, rivendosni elasticitetin dhe i japin silkiness duart. Në mënyrë që të keni plotësisht të njomë dhe të hidratuar trupin, ata duhet jo vetëm për t’u aplikuar në lëkurë, për të bërë banjot, por edhe për të ngrënë me ushqim.

Maska për duar kundër thatësirës dhe çarje

Për të kapërcyer thatësinë dhe çarjen në lëkurën e duarve, përpiquni të bëni maska ​​të veçanta, të cilat janë të bazuara në dylli parafini, bleta, glicerinë dhe komponente të tjera. Puna e tyre kryesore është membrana ushqyes, hidratuese dhe rinovimin e qelizave të epidermës. Procedura mund të kryhet në sallon ose në shtëpi derisa plaga të shërohet plotësisht.

Maska mund të blihen në farmaci ose bëni vetë. Aktualisht, trajtimi i çarjeve në duart e mjeteve juridike popullore është popullor:

 1. Perzieni 3 lugë me vaj deti buckthorn dhe 1 – mjaltë, aplikoni për lëkurën e dëmtuar dhe lëreni për gjysmë ore. Pas kësaj, lani të gjitha zierje të ngrohtë bimor dhe përdorni krem ​​për foshnje.
 2. Hidh ujë të valë mbi lugë të mëdha të bollgur 2 dhe le të fryhet. Pas kësaj, aplikoni në mënyrë të barabartë masën në lëkurë dhe mbani 15 min. Pastaj pije të gjitha jashtë me ujë dhe vaj lëkurën.

Banja dore për thatësi dhe çarje

Tabaka të ndryshme ndihmojnë në trajtimin e problemeve në dorë. Ky është një ilaç popullor i njohur për çarje në duart, sepse ka një numër të madh të recetave për përgatitjen e tyre, të cilat mund të zgjidhen sipas gjykimit tuaj:

 1. Në 1 një litër ujë të ngrohtë, shtoni dy lugë të mëdha të vajit vegjetal. Duart mbajnë në një banjë të tillë 20 min., Pastaj pije të gjitha me zierje bimore.
 2. Ngroheni një litër ujë në zjarr dhe derdhni 100 g niseshte (të holluar me ujë të ftohtë) në të, duke nxitur vazhdimisht zgjidhjen. Duart në dush mbajnë për gjysmë ore, dhe pastaj trajtojini me një moisturizer.

Cilat vitamina duhen pirë për çarjet në duar?

Për shkak të mungesës së vitaminave E dhe A në trupin e njeriut, mund të shfaqen çarje në duar, trajtimi i një problemi të tillë është i mundur me ndihmën e rimbushjes së elementëve gjurmë të humbur. Ata mund të jenë të dehur në mënyrë të plotë, të mbeturinave në lëkurë, ose të përfshijë një dietë të ushqimeve të tilla si pjeshkë, vezë, arra, perime, bishtajore, drithëra dhe zarzavate. Çdo ditë ju duhet të hani ullinj të pafinizuar, luledielli dhe gjalpë.